Vokeliai jau spėjo pelnyti visuotinį pripažinimą jaunų tėvelių tarpe Lietuvoje. Atsigręžę šiek tiek į istoriją pamatysime, jog vokeliai naujagimiams nebuvo naujiena ir ankstesnių kartų mamoms. Todėl, kad šis daiktas patogus ir tėveliams (suruošti mažylį pasivaikščiojimui lauke galima per keletą sekundžių), ir patiems kūdikiams (mažylis turi visišką judesių laisvę, tinkamą temperatūrą bei ribotos erdvės sukuriamą saugumo jausmą, kai kūdikis jaučiasi lyg būdamas mamos įsčiose). Didžiulis pliusas yra tas, kad net puošnus vokelis šventėms (išeinant iš gimdymo namų) vėliau gali būti naudojamas ir kasdienių pasivaikščiojimų metu. Daugeliu atveju puošnioji dalis nuimama ir gaunamas puikus vokelis – antklodė.
Kam reikalingas vokelis naujagimiui?
Prieš perkant bet kokį daiktą naujagimiui tėvams iškyla natūralus klausimas: ar tikrai tas daiktas būtinas mažyliui? O gal galima jį pakeisti kažkuo pigesniu ar apsieiti jau turimomis priemonėmis? Taip, žinoma. Pavyzdžiui, pasivaikščiojimų metu, kai šaltoka, galima panaudoti žieminį pledą arba medvilninę antklodę, jei lauke šiltas oras. Tačiau reikia nepamiršti, jog tinkamai parinktas vokelis naujagimiui ne tik suteiks pilnavertį komfortą, bet ir tarnaus ne vienerius metus kaip daugiafunkcinis daiktas.
Naujagimio vokelis ir jo teikiami privalumai:
- suteikia komfortą ir šilumą pasivaikščiojimų metu, tai ypač aktualu šaltuoju periodu arba kai lauke vėjuota. Vokelyje mažylis jausis tarsi lizdelyje ar kokone, kur niekas nedrumsčia jo ramybės;
- patikimai apsaugo vaiką nuo blogų oro sąlygų, nekausto judesių, kaip tai būdinga keliems rūbų sluoksniams bei leidžia reguliuoti užsegimus taip, kaip jums patogu;
- net pats paprasčiausias naujagimio vokelis gali būti naudojamas šventinę dieną išeinant iš gimdymo namų tiesiog perrišus jį puošniu kaspinu arba susukus į puošnų pledą;
- kai kurie vokeliai kudikiams gali būti naudojami ne tik pagal tiesioginę jų paskirtį, tačiau lengvu rankos judesiu pavirsti į antklodę ar minkštą paklotą į rogutes;
- žiemos metu gali pakeisti gremėzdišką ir ne visada patogų kombinezoną, palengvina susiruošimą į lauką, juk aprengti kūdikį ir paguldyti jį į vokelį galima per kelias minutes.
Vokelis kudikiui, jo ypatumai
Vokelis kudikiui gali turėti tiek daug savybių ir šiandien yra tokia vokelių pasirinkimo gausa, kad ne juokais galima pasimesti. Vokeliai kūdikiams gali būti skirstomi į atskiras grupes pagal įvairias charakteristikas bei parametrus, tačiau patogiausia štai tokia jų klasifikacija:
- vokelis – antklodė
- vokelis – maišas
- vokelis su rankovėmis
- vokelis automobiliui
Iš esmės jie visi panašūs, skiriasi tik kai kuriomis naudojimosi detalėmis.
Vokelis – antklodė
Tiesą sakant, tai tiesiog antklodė su užsegimais, kurie sumanyti taip, jog jūs galėtumėte susukti mažylį ir antklodę užfiksuoti reikiamose vietose. Iš visų rūšių tai pats tradiciškiausias ir įprasčiausias kudikio vokelis, kadangi būtent tokiu principu būdavo suvystomi vaikai jau nuo senų senovės, skirtumas gal tik tas, kad mūsų dienomis kūdikio vokelis tapo funkcionalesnis ir patogesnis. Užsegimui naudojami kaspinėliai, spaudės, lipukai ir net užtrauktukai. Užtrauktukai patikimiausiai fiksuoja vokelį, tačiau užtrauktukas gali trukdyti kūdikiui ir net pažeisti odą, todėl pirkdami būtinai pirštais patikrinkite užtrauktuką, gerai jį apžiūrėkite.
Vokelis – maišas
Pasižymi paprastu kirpimu ir ilgu užtrauktuku (arba eile spaudžių), iš išorės primena paprastą miegmaišį. Kaip taisyklė, tokie vokeliai gaminami kasdieniam naudojimui, todėl čia paprastai nepamatysite jokių raukinių, nėrinių ar kitokių papuošimų. Užtat pasivaikščiojimui lauke toks vokelis kūdikiui tinka idealiai, kadangi viršutinis sluoksnis paprastai siūdinamas iš drėgmei atsparios medžiagos.
Vokelis su rankovėmis arba kombinezonas-vokelis naujagimiui
Skaityti straipsnį “Vokeliai naujagimiams – kaip išsirinkti?” »